Kastamonu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kurtarabildikleri eşyaları sırtlayarak ekmek teknelerini böyle terk ettiler

SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI KASTAMONU’NUN ABANA İLÇESİNDE BULUNAN VE ONLARCA KİŞİNİN EKMEK KAPISI OLAN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ’NİN YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. SANAYİ ESNAFI İSE, KURTARABİLDİKLERİ EŞYALARI ALARAK İŞ YERLERİNİ TERK EDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kurtarabildikleri eşyaları sırtlayarak ekmek teknelerini böyle terk ettiler
122 views
21 Ağustos 2021 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Abana ilçesinde bulunan ve onlarca kişinin ekmek kapısı olan Küçük Sanayi Sitesi’nin yıkımı gerçekleştiriliyor. Sanayi esnafı ise, kurtarabildikleri eşyaları alarak iş yerlerini terk ediyor.

Kastamonu’da 11 Ağustos’ta etkili olan şiddetli yağmur sonrasında meydana gelen sel Abana, Azdavay, Çatalzeytin, Pınarbaşı, Bozkurt, Cide, İnebolu ve Küre ilçelerinde büyük yıkıma sebep oldu. Ezine Çayı’nın taşması sonucu yaşanan sel felaketinde çay üzerinde kurulu olan Abana Küçük Sanayi Sitesi’ndeki iş yerleri de zarar görerek kullanılamaz hale geldi. Sanayi sitesinde yıkım kararı alınmasının ardından iş yerlerine gelen esnaflar, kucaklarına ve sırtlarına yükleyerek kurtarabildikleri malzemelerini alarak ekmek teknelerini terk etti. Daha sonra ise iş makineleriyle sanayi sitesinin yıkım çalışmalarına başlandı.

“Sadece benim iş yerimden 15-20 kişi ekmek yiyordu”

Abana Küçük Sanayi Sitesinde esnaflık yapan Abdullah Eren, karavan ve VIP aracı yaptığını belirterek, “Çok kötü durumdayız. Hiçbir şeyi kurtaramadık. Bizlere düzelteceklerini söylediler. İnşallah hep beraber ayağa kalkacağımızı söylediler. İnşallah öyle olur. Şu anda ekipler burada çalışıyor. Burada yıkımına başladılar bizde ne kurtarabilirsek diye buradan kurtarmanın yolundayız. Sadece benim iş yerimden nereden bakarsanız 15-20 kişi ekmek yiyordu. Buradan İstanbul’a, Sinop’a, İnebolu’ya gönderiyorduk. 38 tane burada iş yeri var ama çalışan 25 tane esnaf arkadaşımız bulunuyor. Onlarda çeşitli işler yapıyordu. Mermercide vardı, tekstilde vardı. Otomotiv grubu da vardı. Hepsinden vardı” dedi.

“Son anda sanayiden çıkıp selden kaçtım”

Kendisini selden çok zor kurtardığını anlatan Eren, “Seli görünce aklım gitti, inanamadım. Selin ilk geldiği anda ben kapıyı falan açık bırakmıştım. Fazla bir hasarım yok benim, biz kendimiz yıktık birazını. Çayın başına baktım, ileriye doğru yürüdüm. Baktığımızda çay, tomrukları, arabaları, önüne katmış geliyor. Ben son anda sanayiden çıkıp kaçtım. Köprüye kendimi attım zaten köprüde neredeyse yıkılacaktı. Köprüdeki o sesleri duymanız lazımdı. Ben selden çok zor kaçtım” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.